Danmark

Serier

Cuper

 

Finland

Serier

Cuper

 

Norge

Serier

Cuper

 

Sverige

Serier

Cuper

Fotbollshistoria »

Första gången publicerad på www.sportal.se, 2007-04-30

Mourinho: Det blir väl Crouch och tio andra?

José Mourinho ödslar inga tankar på hur motståndarna Liverpool ställer upp i tisdagens CL-semifinal.
- Om det varit en match på bara 10 minuter, okej, då hade jag sagt att jag skulle spela försvar med allt vi har de 10 minuterna. Men nu är det 90 minuter och du kan inte försvara perfekt i 90 minuter, sade José Mourinho vid Chelseas presskonferens under måndagen.


- Jag tror att ett bra sätt att spela den här matchen är att skrämma motståndaren. Om vi kan göra mål, kommer det bli väldigt bra, förklarade han på sitt vanliga självklara vis.


Mourinho meddelade också att han planerar för attackfotboll med en Didier Drogba centralt i högform. Men vad gäller motståndarna i Liverpools laguppställning har den uttrycksfulle portugisen inte ägnat många tankar.


- Det blir väl Peter Crouch och tio andra? Han [Benitez] vet att Carvalho inte spelar. Jag tycker han är intelligent om han spelar direkta uppspel mot Crouch, förklarade Mourinho kort.

 
www.martinalsio.se © 2006• Alla rättigheter förbehållna